See pictures at:    run DeKalb              ________________

Text:  @dekalbcc to 81010 to        receive Remind messages.

   ​Last Update:  September 17, 2018

Upcoming Events:

Sept. 19th - Byron Invite

​Sept. 22nd - Flyin' Hawk Invite/Bartlett



__________________________________________________________________________________________________________________________________

DeKalb Cross Country and Track

Saturday, September 15th - Kaneland/Eddington Invite                     Results

​  Girls (2nd/15 teams):  1. Katherine Olsen 17:43, 17. Kathleen Walstrom 19:36, 18. Annika Burchell 19:37, 21. Christina Ryzhov 19:46, 26. Sarahi Porcayo 20:20

  Boys (2nd/18 teams):  6. Manny Yepiz 15:44, 8. Jacob Trapp 15:46, 17. Aidan Donohue 16:03, 18. Juan Castro 16:03, 31. Riley Marks 16:39


Thursday, September 13th - Rochelle Mud Cup

   Girls (1st/4 teams):  2. Sarahi Porcayo 22:25, 3. Annika Burchell 22:26, 4. Christina Ryzhov 22:27, 5. Cassie Delask 22:37, 6. Megan LeBlanc 22:42

    Boys (1st/5 teams):  2. Eric Jang 18:41, 3. Mario Montoya 19:03, 4. Karl Olsen 19:11, 8. Aidan Bengford 20:00, 10. Ulysses Ramos 20:07


Saturday, September 8th - First-to-the-Finish Invite/Peoria                Results        Videos:     Girls    Boys

  Girls (15th/35 teams):  8. Katherine Olsen 17:21, 84. Christina Ryzhov 19:09, 118. Kathleen Walstrom 19:36, 119. Annika Burchell 19:37, 159. Cassie Delask 20:01

  Boys (20th/44 teams):  21. Aidan Donohue 15:17, 26. Manny Yepiz 15:20, 145. Juan Castro 16:20, 177. Riley Marks 16:32, Eric Jang 16:53




Pasta Dinners - 2018 Season

8/24 -  DeLaCruz

8/31 -  LeBlanc

9/21 -  Parker

10/5  - Trapp

10/12 - Castro

​10/19 - Olsen


Snacks at Meets - 2018 Season

8/28  -  Trapp

9/1   -  Collin

9/15 -  Ward

9/22  -  Delask

10/2 - Trapp


Friday, August 27th - Detweiller at Dark - Peoria                                 Results      Video

​  ​  Jacob Trapp             15:47

     Aidan Donohue        15:51

     Juan Castro             15:57

     Riley Marks              16:04

​     Eric Jang                  16:44

     Karl Olsen                17:28

     Will Paquette            19:35

     Liam Pitney               22:02


June 1st - Magis Miles  -  mile (1600) - Chicago                                  Results

  Aidan Donohue         4:28.71 (4:27)

  Juan Castro              4:43.19 (4:41)

  Jacob Trapp              4:47.00 (4:45)

  Riley Marks               4:48.60 (4:46)

  Eric Jang                   4:49.83 (4:48)


Wednesday, May 23rd - PR Challenge #2

​  800:      Juan             2:01                  1600:     5:08      Ulysses  PR!                 3200:  Jacob        10:16

                Aidan D.      2:02                                5:52       Sarahi                                      Manny       10:19

                Ben              2:10                                6:10       Andrea                                     Eric           11:01   PR!

                Mario           2:12                                                                                               Kathleen    12:47  PR!

                Katherine     2:17                                                                                               Katherine  12:47

                Karl              2:28

                Casey          2:38

                Hayden        2:43

                Liam             2:48


Saturday, May 19th - IHSA State Meet   -  Girls team finishes 5th!             Results         Videos:  1600    3200

  3200:     Katherine Olsen           10:42            6th place (All-State)

  1600:     Katherine Olsen             5:02.71       10th place


Friday, May 18th - IHSA State Meet

​  1600:     Katherine Olsen           5:00.33           4th in prelim - qualifies to the final


Friday, May 18th - IHSA 3A Sectional Meet at Huntley                               Results

  3200 Relay                                  DQ                    Handoff was off the track

  3200              Jacob Trapp         10:01

                        Mario Montoya     10:48

    800              Manny Yepiz          2:02

                        Ben Allen               2:16

  1600              Riley Marks            4:30               4th

                        Aidan Donohue      4:52


Wednesday, May 16th - PR Challenge #1

  800:        Ulysses           2:20

                 Hayden           2:29

                  Casey            2:29 PR!

                  Sarahi            2:29 PR!

                  Andrea           2:30 PR!

                  Reinaldo         2:31

                   Inga               2:48


1600:          Alex               5:17

​                   Aidan B.         5:33

                   Kathleen        5:37 PR!

                   Cassie            5:40 PR!

                   Megan            5:54


Friday, May 11th - NIB-12 Conference Meet at Yorkville                          Results

  3200 Relay (8:19):       Ben Allen, Riley Marks, Aidan Donohue, Manny Yepiz                    1st 

  3200:                            Jacob Trapp       9:59                                                                       3rd

   800:                             Juan Castro        2:01.04                                                                  2nd

  1600:                             Aidan Donohue  4:36                                                                       5th


Thursday, May 10th - IHSA 3A Sectional at Home                                        Results

  3200 Relay: (10:31)  Nadia Timm              2:36

​                                    Cassie Delask          2:35

                                    Megan LeBlanc        2:40

                                    Aly Moore                 2:39

   3200:                        Katherine Olsen      10:56       1st (State Qualifier)

                                    Sarahi Porcayo        12:34

​     800:                        Cyan McGee            2:31

                                    Kathleen Walstrom   2:31

   1600:                        Katherine Olsen        5:05       3rd (State Qualifier)

                                    Andrea Porcayo        5:39

   1600 Relay:             Katherine Olsen         61.4


Monday, May 7th - Rochelle J/V Invite                                                      Results

    8 New PR's set!


Friday, May 4th - NIB-12 Conference Meet at Ottawa                               Results

  Team Champs!!!  1st Conference Championship since 1986!!

​   1600 Relay (4:00.16)          New School Record  (Long, Kirkwood, Olsen, Ozier) 

    3200    Sarahi Porcayo         12:46            6th

      800     Katherine Olsen        2:18.41        3rd

    1600     Katherine Olsen        5:09             2nd

     3200 Relay   Cyan McGee, Nadia Timm, Aly Moore, Andrea Porcayo   4th 


Friday, May 4th - DeKalb/Holt Invite

    Boys finish 3rd

    3200     Riley Marks             9:56        1st

                  Manny Yepiz         10:06        2nd

       800     Aidan Donohue       1:59        1st

                  Ben Allen                 2:02       3rd


Friday, April 27th - Sycamore/Seegers Invite                                          Results

 Boys finish 2nd


Friday, April 27th - Woodstock/Irwin Invite                  


Tuesday, April 24th - Boys at Benet


Tuesday, April 24th - Girls at Homewood-Flossmoor                               Results


Monday, April 23rd - Girls at Kaneland


Saturday, April 21st - Palatine Distance Night                                          Results

​  1600:   Katherine Olsen          4:59.07            New School Record (Old Record 4:59.10 - Amy Townsend - 1983)

                  Aidan Donohue           4:23.96

              Riley Marks                 4:29.71


Saturday, April 21st - Kaneland/Peterson Prep Invite                               Results

    3200 Relay (V):  Ben Allen, Riley Marks, Aidan Donohue, Manny Yepiz       8:10      1st Place

    3200 Relay (F/S):  Luke Andrews, Eric Yang, Will Paquette, Juan Castro     8:34      1st Place - F/S School Record

    3200: Jacob Trapp      9:58          5th

      800:  Ben Allen         2:02.38     1st

     1600:  Manny Yepiz   4:31          2nd


Saturday, April 22nd - Kansas Relays                                                                   Results

     1600 Relay               4:02           1st

       800 Relay               1:42           1st

       400 Relay                                 1st

​     3200 Relay              10:40


Friday, April 20th -- Time Trial

  400:   Wesley Titus             61.8

​            Reinaldo Moraga      63.7

            Adam Vega               67.7

             Jennifer Hernandez  69.8

​             Isabela Schettino     73.3

800:      Sarahi Porcayo         2:36

             Casey Yarek             2:37

             Hayden Borunda      2:38

             Kailee Baldwin         3:07

             Bella Gentile            3:09


Tuesday, April 17th - Home vs Sycamore/Morris -- Cancelled


Saturday, April 14th - Schaumburg Invite -- Cancelled


Saturday, April 14th - Ottawa ABC Invite -- Cancelled


​Friday, April 13th - Minooka Invite                                        Results

Girls finish 2nd (1. Minooka 182, 2. DeKalb 121, 3. Lincoln-Way Central 99.5 ... 8 teams)

3200:  Katherine Olsen        11:00.8                    1st Place


Thursday, April 12th -- Time Trial

  400:    Wesley Titus              59.6

  800:    Eric Jang                  2:11

             Hayden Borunda      2:34

​             Reinaldo Moraga      2:36

​             Alejandro Aguirre      2:37

             Casey Yarek              2:37

​             Adam Vega                2:38

             Liam Pitney               2:44

 1600:   Alex Collins               5:24

​             Aidan Bengford         5:29

​              

Monday, April 9th boys at St. Charles North -- Cancelled


Saturday, April 7th - girls at Homewood-Flossmoor Invite -- Cancelled


​Tuesday, April 3rd - girls and boys at Yorkville -- Cancelled


Saturday, March 24th - Illinois Top Times at IWU                                          Results

3200 Relay (8:01.93):  Ben Allen           1:59.9                 2nd Place

                                     Riley Marks        2:02.3

                                     Aidan Donohue  1:59.1

                                     Manny Yepiz       2:00.6


1600:                            Riley Marks         4:30


1600:                             Katherine Olsen  5:03                  5th Place

1600 Relay (4:04)         Katherine Olsen  62.5                  3rd Place


Thursday, March 22nd - Batavia Bulldog Relays                                           Results

  Girls are Team Champs !!! (1. DeKalb 30, 2. West Aurora 29, 3. Oswego East 21 ... 18 teams)


Tuesday, March 20th - Huntley J/V Invite

3200 Relay (10:55)    Aly Moore, Jennifer Hernandez, Megan LeBlanc, Cassie Delask

  800:  Megan LeBlanc          2:41

           Inga Collin                  2:48

           Kari Vierya                 3:06

  400:  Cyan McGee              64.46

 1600:  Cassie Delask           6:04

            Jennifer Hernandez   6:32

            Isabela Schettino       6:47  


Saturday, March 17th - NIB-12 Conference Meet at Sterling                   Results

  Girls 1st Place - 2nd year in a row!  1. DeKalb 104, Yorkville 74, 3. Kaneland 73 ...

    3200 Relay (10:02):  Cyan McGee, Nadia Timm, Kathleen Wahlstrom, Katherine Olsen     1st Place

    3200:   Sarahi Porcayo      12:52        6th Place

    1600:   Katherine Olsen      5:07         1st Place


​Boys 2nd Place:  1. Kaneland 89, 2. DeKalb 82, 3. Yorkville 79 ...

​     3200 Relay (8:15):  Ben Allen, Manny Yepiz, Aidan Donohue, Riley Marks                           1st Place

     3200:  Jacob Trapp         10:02           3rd Place

       800:  Manny Yepiz         2:02.92        2nd Place

                Ben Allen              2:03.31        3rd Place

     1600:  Riley Marks           4:31             2nd Place


Saturday, March 10th - Huntley Invite  -  Team Champs!                         Results

        3200 Relay (10:20)                                   6th Place

       800:   Katherine Olsen      2:22                  1st Place


Saturday, March 10th - Home vs Belvidere and Rochelle

       800:  Luke Andrews         2:17                   1st Place

​      1600:  Eric Jang                5:07                   2nd Place

      3200:  Ryan DeBeau       11:59                   2nd Place


Friday, March 9th - Batavia Distance Madness                                         Results           Videos

         3200:  Jacob Trapp          9:53

                  Juan Castro         10:22

         800:   Nadia Timm          2:31

       1600:   Riley Marks           4:27

                   Aidan Donohue     4:31

                   Manny Yepiz         4:33

                   Ben Allen              4:37

                   Katherine Olsen    5:05    4th Place


Saturday, March 3rd - Proviso West Invite                                                Results

         3200 Relay                                   3rd Place

       3200   Katherine Olsen   11:06    2nd Place


Friday, March 2nd - Glenbard North Panther Invite


Wednesday, February 28th - Boys at Sycamore                                        Results


Saturday, February 24th - Homewood-Flossmoor Showcase                     Results


Friday, February 23rd - Plainfield North Invite                                             Results

       1600  Katherine Olsen  5:14   1st Place


Saturday, February 10th - Proviso West Valentine Relays                          Results


Saturday, February 10th - Rockford Auburn Invite                                       Results



                                                        DeKalb School Records                              ​​
 
                                           Girls                                                                             Boys

            800                 2:18.06   Katherine Olsen (2017)                                1:56.2    Mike Brown (2000)

           1600                4:59.1     Amy Townsend (1983)                                  4:14.6    Jim Bowers (1956)

           3200              10:28.4     Amy Townsend (1983)                                  9:18.74  Marc Dubrick (2013)

           3200 Relay     9:49.04    Schrader, Diedrich, York, Dlabal (2012)       7:58.6    Franklin, Johnson, McGinnis, Perry 




DeKalb High School Cross Country and Track Distance on Twitter:  @DeKalbDistance

Contact Coach Wolf with questions:  mwolf@d428.org