Upcoming Events:

April 27th - Sycamore Invite (boys)

April 27th - Woodstock Invite (girls)

April 30th - Belvidere F/S Invite (boys)


​June 18th - DeKalb Cross Country Summer Camp starts - 6:30am!


See pictures at:    run DeKalb              ________________

Text:  @dekalbcc to 81010 to        receive Remind messages.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 ​   Last Update:  April 25, 2018

DeKalb Cross Country and Track

Tuesday, April 24th - Boys at Benet


Tuesday, April 24th - Girls at Homewood-Flossmoor                               Results


Monday, April 23rd - Girls at Kaneland


Saturday, April 21st - Palatine Distance Night                                          Results

​  1600:   Katherine Olsen          4:59.07            New School Record (Old Record 4:59.10 - Amy Townsend - 1983)

                  Aidan Donohue           4:23.96

              Riley Marks                 4:29.71


Saturday, April 21st - Kaneland/Peterson Prep Invite                               Results

    3200 Relay (V):  Ben Allen, Riley Marks, Aidan Donohue, Manny Yepiz       8:10      1st Place

    3200 Relay (F/S):  Luke Andrews, Eric Yang, Will Paquette, Juan Castro     8:34      1st Place - F/S School Record

    3200: Jacob Trapp      9:58          5th

      800:  Ben Allen         2:02.38     1st

     1600:  Manny Yepiz   4:31          2nd


Saturday, April 22nd - Kansas Relays                                                                   Results

     1600 Relay               4:02           1st

       800 Relay               1:42           1st

       400 Relay                                 1st

​     3200 Relay              10:40


Friday, April 20th -- Time Trial

  400:   Wesley Titus             61.8

​            Reinaldo Moraga      63.7

            Adam Vega               67.7

             Jennifer Hernandez  69.8

​             Isabela Schettino     73.3

800:      Sarahi Porcayo         2:36

             Casey Yarek             2:37

             Hayden Borunda      2:38

             Kailee Baldwin         3:07

             Bella Gentile            3:09


Tuesday, April 17th - Home vs Sycamore/Morris -- Cancelled


Saturday, April 14th - Schaumburg Invite -- Cancelled


Saturday, April 14th - Ottawa ABC Invite -- Cancelled


​Friday, April 13th - Minooka Invite                                        Results

Girls finish 2nd (1. Minooka 182, 2. DeKalb 121, 3. Lincoln-Way Central 99.5 ... 8 teams)

3200:  Katherine Olsen        11:00.8                    1st Place


Thursday, April 12th -- Time Trial

  400:    Wesley Titus              59.6

  800:    Eric Jang                  2:11

             Hayden Borunda      2:34

​             Reinaldo Moraga      2:36

​             Alejandro Aguirre      2:37

             Casey Yarek              2:37

​             Adam Vega                2:38

             Liam Pitney               2:44

 1600:   Alex Collins               5:24

​             Aidan Bengford         5:29

​              

Monday, April 9th boys at St. Charles North -- Cancelled


Saturday, April 7th - girls at Homewood-Flossmoor Invite -- Cancelled


​Tuesday, April 3rd - girls and boys at Yorkville -- Cancelled


Saturday, March 24th - Illinois Top Times at IWU                                          Results

3200 Relay (8:01.93):  Ben Allen           1:59.9                 2nd Place

                                     Riley Marks        2:02.3

                                     Aidan Donohue  1:59.1

                                     Manny Yepiz       2:00.6


1600:                            Riley Marks         4:30


1600:                             Katherine Olsen  5:03                  5th Place

1600 Relay (4:04)         Katherine Olsen  62.5                  3rd Place


Thursday, March 22nd - Batavia Bulldog Relays                                           Results

  Girls are Team Champs !!! (1. DeKalb 30, 2. West Aurora 29, 3. Oswego East 21 ... 18 teams)


Tuesday, March 20th - Huntley J/V Invite

3200 Relay (10:55)    Aly Moore, Jennifer Hernandez, Megan LeBlanc, Cassie Delask

  800:  Megan LeBlanc          2:41

           Inga Collin                  2:48

           Kari Vierya                 3:06

  400:  Cyan McGee              64.46

 1600:  Cassie Delask           6:04

            Jennifer Hernandez   6:32

            Isabela Schettino       6:47  


Saturday, March 17th - NIB-12 Conference Meet at Sterling                   Results

  Girls 1st Place - 2nd year in a row!  1. DeKalb 104, Yorkville 74, 3. Kaneland 73 ...

    3200 Relay (10:02):  Cyan McGee, Nadia Timm, Kathleen Wahlstrom, Katherine Olsen     1st Place

    3200:   Sarahi Porcayo      12:52        6th Place

    1600:   Katherine Olsen      5:07         1st Place


​Boys 2nd Place:  1. Kaneland 89, 2. DeKalb 82, 3. Yorkville 79 ...

​     3200 Relay (8:15):  Ben Allen, Manny Yepiz, Aidan Donohue, Riley Marks                           1st Place

     3200:  Jacob Trapp         10:02           3rd Place

       800:  Manny Yepiz         2:02.92        2nd Place

                Ben Allen              2:03.31        3rd Place

     1600:  Riley Marks           4:31             2nd Place


Saturday, March 10th - Huntley Invite  -  Team Champs!                         Results

        3200 Relay (10:20)                                   6th Place

       800:   Katherine Olsen      2:22                  1st Place


Saturday, March 10th - Home vs Belvidere and Rochelle

       800:  Luke Andrews         2:17                   1st Place

​      1600:  Eric Jang                5:07                   2nd Place

      3200:  Ryan DeBeau       11:59                   2nd Place


Friday, March 9th - Batavia Distance Madness                                         Results           Videos

         3200:  Jacob Trapp          9:53

                  Juan Castro         10:22

         800:   Nadia Timm          2:31

       1600:   Riley Marks           4:27

                   Aidan Donohue     4:31

                   Manny Yepiz         4:33

                   Ben Allen              4:37

                   Katherine Olsen    5:05    4th Place


Saturday, March 3rd - Proviso West Invite                                                Results

         3200 Relay                                   3rd Place

       3200   Katherine Olsen   11:06    2nd Place


Friday, March 2nd - Glenbard North Panther Invite


Wednesday, February 28th - Boys at Sycamore                                        Results


Saturday, February 24th - Homewood-Flossmoor Showcase                     Results


Friday, February 23rd - Plainfield North Invite                                             Results

       1600  Katherine Olsen  5:14   1st Place


Saturday, February 10th - Proviso West Valentine Relays                          Results


Saturday, February 10th - Rockford Auburn Invite                                       Results



                                                        DeKalb School Records                              ​​
 
                                           Girls                                                                             Boys

            800                 2:18.06   Katherine Olsen (2017)                                1:56.2    Mike Brown (2000)

           1600                4:59.1     Amy Townsend (1983)                                  4:14.6    Jim Bowers (1956)

           3200              10:28.4     Amy Townsend (1983)                                  9:18.74  Marc Dubrick (2013)

           3200 Relay     9:49.04    Schrader, Diedrich, York, Dlabal (2012)       7:58.6    Franklin, Johnson, McGinnis, Perry 




DeKalb High School Cross Country and Track Distance on Twitter:  @DeKalbDistance

Contact Coach Wolf with questions:  mwolf@d428.org